Szlaki turystyczne
Przez Przegibek przebiegają liczne szlaki turystyczne, co czyni naszą Chatę idealną bazą wypadową dla miłośników górskich wędrówek. Położenie Chaty na południowym zboczu Bendoszki Wielkiej, w pobliżu charakterystycznego krzyża, ułatwia jej dostrzeżenie z pobliskich szlaków.
Szlaki turystyczne prowadzące do Chaty na Przegibku:
Z Rycerki Górnej - Kolonii
Szlak zielony
2.5 km
1 h 15 min
Więcej informacji
Szlak rozpoczyna się w Rycerce Górnej-Kolonii przy przystanku autobusowym 'Przełęcz Przegibek'. Przez kilkaset metrów połączony jest ze szlakiem żółtym prowadzącym na Wielką Raczę. Następnie szlak odbija w lewo i prowadzi drogą, a potem trawersem zbocza Bendoszki Wielkiej. W kilku miejscach przecina się z leśną drogą, wykorzystywaną przez drwali do transportu drewna. Po opadach deszczu mogą tam występować błoto i kałuże. Szlak jest łatwy i dość krótki, idealny dla dla osób o różnym poziomie kondycji oraz rodzin z dziećmi.
Z Rycerki Dolnej - Słowiaki
Szlak niebieski
Szlak zielony
4.5 km
2 h 15 min
Więcej informacji
Szlak rozpoczyna się w Rycerce Dolnej-Słowiaki przy przystanku autobusowym, w miejscu przecięcia się z niebieskim szlakiem wiodącym z Soli do schroniska na Przegibku, obok którego znajduje się nasza Chata. Przez pierwsze 8 kilometrów szlak prowadzi wzdłuż asfaltowej drogi. Po około godzinie marszu niebieski szlak skręca w lewo na Młodą Horę, gdzie łączy się ze szlakiem zielonym. Szlak łagodnie trawersuje zbocze Bendoszki Wielkiej, prowadząc szeroką ścieżką wśród wysokich drzew i licznych strumyków. Podłoże jest kamieniste. Trasa jest łatwa, podejścia są łagodne i nie powinny sprawić problemów nawet początkującym turystom.
Z Rycerki Dolnej - Słowiaki
Szlak niebieski
6 km
3 h
Więcej informacji
Rozpoczyna się on na stacji PKP w Soli, lecz najlepiej rozpocząć marsz w Rycerce Dolnej-Słowiaki na przystanku PKS, skąd szlak wiedzie przez zabudowania gospodarcze i kilka polanek, by po kilkunastu minutach wejść w las. Początkowy odcinek szlaku jest dość łagodny, ale stopniowo staje się coraz bardziej wymagający. Podchodzimy stokiem Praszywki Wielkiej, mijając polanę z imponującym punktem widokowym. Podejście nie należy do najłatwiejszych, ale satysfakcja z dotarcia na szczyt jest warta wysiłku. Z Praszywki schodzimy dość stromo na Przełęcz Przysłop Potócki, gdzie możemy odpocząć w bacówce lub podziwiać pasące się owce. Następnie szlak wznosi się, omijając trawersem Praszywkę Małą, by po kilkunastu minutach ostro w górę prowadzić po kamieniach. Po wyjściu z lasu szlak prowadzi polanką, na szczycie której znajduje się krzyż postawiony z okazji 2000-lecia chrześcijaństwa. W tym miejscu zdobywamy Bendoszkę Wielką. Zostaje nam już tylko 10-minutowe zejście kamienistą drogą do schroniska na Przełęczy Przegibek i naszej Chaty. Szlak niebieski to propozycja dla osób szukających wyzwania, o dobrej kondycji fizycznej.
Szlaki turystyczne prowadzące do pobliskich schronisk i punktów widokowych:
Na Wielką Raczę
Szlak niebieski
Szlak czerwony
8.5 km
3 h 15 min
Więcej informacji
Z Chaty na Przegibku niebieski szlak prowadzi w dół do Przełęczy Przegibek, gdzie łączy się z czerwonym szlakiem na Wielką Raczę. Początkowo szlak czerwony łagodnie wznosi się trawersując zbocze Bani, by dojść do Przełęczy Pod Banią z turystycznym przejściem granicznym. Następnie kamienistą drogą zdobywa Kikulę, a potem wiedzie przez las, mijając polanki z pięknymi panoramami na okoliczne wzgórza. Po około dwóch godzinach docieramy do kolejnego przejścia granicznego na Przełęczy Śrubita. Do tej pory szlak był łagodny, ale teraz zaczyna się prawdziwe podejście na Wielką Raczę, które zajmuje około godziny. Trasa prowadzi przez coraz to większe polany, z których roztaczają się widoki na polską część Beskidów. Pod koniec szlaku z prawej strony dochodzi żółty szlak z Rycerki Górnej-Kolonii. Stąd już tylko kilka minut do schroniska na Wielkiej Raczy. Powyżej schroniska znajduje się punkt widokowy z dużym talerzem, na którym wskazane są kierunki i nazwy widocznych szczytów. Szlak czerwony nie jest trudny i nadaje się dla osób o różnym poziomie kondycji. Polecany jest również na wycieczkę rowerową.
Na Wielką Raczę
Szlak zielony
Szlak żółty
12 km
4 h 30 min
Więcej informacji
Zejście do Rycerki Górnej szlakiem zielonym opisane jest powyżej. W Rycerce Górnej szlak zielony łączy się ze szlakiem żółtym. Po przejściu przez mostek czeka nas kilkunastominutowy spacer drogą asfaltową. Następnie skręcamy w prawo i wkraczamy w las, gdzie ścieżka staje się lekko kamienista, ale wciąż szeroka i komfortowa. Szlak prowadzi głównie trawersem zbocza Wielkiej Raczy, co pozwala na przyjemne i bez wysiłku zdobywanie wysokości. Po godzinie marszu zza drzew zaczynają wyłaniać się coraz piękniejsze panoramy okolicy. Szlak staje się węższy, a po kolejnych 30 minutach przechodzi w kamienisty trakt. To znak, że wkrótce spotkamy się z czerwonym szlakiem granicznym. Po połączeniu z czerwonym szlakiem skręcamy w prawo i kontynuujemy wędrówkę wśród drzew i krzewów. Pokonując kilka progów i stopni skalnych, docieramy do schroniska na Wielkiej Raczy. Na szczycie czeka na nas punkt widokowy z panoramicznym talerzem, na którym wskazane są kierunki i nazwy widocznych szczytów. Szlak jest łatwy i przyjemny, a jednocześnie oferuje przepiękne widoki. Trasa jest idealna na każdą porę roku.
Na Wielką Rycerzową
Szlak niebieski
3.5 km
1 h 45 min
Więcej informacji
Wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Przegibek, gdzie niebieski szlak doprowadza nas do rozwidlenia. Czerwony szlak w prawo prowadzi na Wielką Raczę, a my skręcamy w lewo na niebieski szlak, który prowadzi na Wielką Rycerzową. Początkowo szlak niebieski biegnie wspólnie z czerwonym szlakiem, trawersując zbocze Bani i Majowa. Trasa jest łagodna i nie sprawia większych trudności. Po kilku minutach czerwony szlak skręca w prawo do góry, a my kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem, który nadal delikatnie się wznosi. Po pewnym czasie docieramy do rezerwatu Dziobaki, gdzie czeka nas pierwsze z dwóch poważniejszych podejść. Szlak skręca ostro w prawo i dość stromo pnie się w górę. Po 15-20 minutach wysiłku ponownie przechodzi w łagodny trawers. Drugie strome podejście czeka nas już pod koniec szlaku. Po jego pokonaniu do Przełęczy pod Rycerzową pozostaje nam już tylko około 20 minut marszu. Z prawej strony dołącza do nas szlak narciarski. Znajdując się na przełęczy, możemy wybrać, czy schodzimy do schroniska im. W. St. Wyspiańskiego, czy też zdobywamy wierzchołek Wielkiej Rycerzowej (dodatkowe 5-10 minut). Szlak niebieski na Wielką Rycerzową jest w większości spokojny i przyjemny. Dwa strome podejścia stanowią wyzwanie, ale z pewnością nie są przeszkodą dla osób o umiarkowanej kondycji.
Na Wielką Rycerzową
Szlak niebieski
Szlak czerwony
4.5 km
1 h 45 min
Więcej informacji
Wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Przegibek, skąd niebieski szlak prowadzi nas do rozwidlenia. Czerwony szlak w prawo prowadzi na Wielką Raczę, a my skręcamy w lewo i kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem, który początkowo biegnie wspólnie z niebieskim. Po kilku minutach szlak niebieski skręca w prawo i szeroką, równą drogą prowadzi nas wokół szczytu Bani. Następnie dość kamienistym szlakiem schodzimy kilka metrów, aby ponownie wznieść się i ominąć wierzchołek Majowa. W najwyższym punkcie tego odcinka trasy warto zejść nieco ze szlaku na prawo na niebieski szlak słowacki. Z tego miejsca roztacza się wspaniała panorama na Wielką Rycerzową z lewej strony i Małą Fatrę na wprost. Dalsza część naszego niebieskiego szlaku wiedzie pośród drzew wąską ścieżką. Dopiero gdy zaczyna się właściwe podejście na Wielką Rycerzową, szlak się rozszerza. Po kilkunastu minutach skręcamy w prawo, dołączając do niebieskiego szlaku słowackiego. Przed nami czekają dwa duże progi skalne. Ich pokonanie wymaga pewnej sprawności i ostrożności. Można wspiąć się po kamieniach, które często są mokre i śliskie, lub wybrać leśną ścieżkę, która wiąże się z ryzykiem poślizgnięcia się na liściach. Po pokonaniu progów skalnych do wierzchołka Wielkiej Rycerzowej pozostało nam zaledwie 10 minut. Do schroniska schodzimy skręcając w lewo w gęsty las, by po kilku minutach wyjść na dużą polanę, w dole której znajduje się schronisko im. W. St. Wyspiańskiego. Szlak czarny na Wielką Rycerzową jest urozmaicony i oferuje piękne widoki. Trasa jest średnio trudna i wymaga pewnej kondycji oraz sprawności fizycznej. Dwa progi skalne mogą stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonych turystów.
Na Bendoszkę Wielką
Szlak niebieski
0.7 km
15 min
Więcej informacji
Tuż przy Chacie na Przegibku wchodzimy na niebieski szlak, który wiedzie południowym zboczem Bendoszki Wielkiej na jej szczyt. Na szczycie znajduje się charakterystyczny Krzyż Jubileuszowy, ufundowany przez parafian z Rycerki Górnej i Przegibka w 2000 roku. Obok znajduje się punkt widokowy, z którego roztaczają się piękne widoki na Beskid Żywiecki. Trasa jest łatwa do przejścia i bardzo krótka, stanowi doskonały spacer dla gości naszej Chaty.
Przydatne rady dla turystów
- Należy zabrać ze sobą odpowiednią odzież i obuwie do wędrówek górskich.
- W zimie należy zaopatrzyć się w rakiety śnieżne. Można je wypożyczyć w znajdującym się obok Chaty Schronisku PTTK na Przegibku i oddać w innym schronisku.
- Należy zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody i prowiantu.
- Należy poinformować kogoś o planowanym szlaku i godzinie powrotu.
- Należy zachować ostrożność podczas wędrówki i stosować się do zasad bezpieczeństwa.
Chcesz zaplanować trasę wycieczki?
Skorzystaj z poniższej mapy i opisów udostępnionych przez turystów.
Mapa turystycznaSzlaki turystyczne